• kategoria: DZIAŁALNOŚĆ NA RZECZ GOSPODARKI MORSKIEJ
kapitan Maciej Łempicki – prezes Szczecin-Pilot

Pilot to człowiek, który pomagając kapitanowi ma bezpiecznie poprowadzić statek w trudnym nawigacyjnie akwenie oraz wprowadzić lub wyprowadzić statek z portu. Jest to zawód będący zwieńczeniem kariery morskiej, obarczający nawigatora największą dozą odpowiedzialności.
Kpt. ż.w. Maciej Łempicki, spędził na morzu już prawie 50 lat, a od 42 lat pracuje w polskim pilotażu.  Jest najdłużej czynnym zawodowo pilotem morskim w Polsce, a od 1984 roku do chwili obecnej szefem stacji pilotowej obejmującej rejon Świnoujście-Szczecin.
Twórca pilotażu na torze Szczecin-Świnoujście od „A” do „Z”. Po przemianach w 1989 roku był głównym inicjatorem i jednym z założycieli spółki Szczecin-Pilot, w latach 1989 do 2012 jej dyrektorem. Początki nie były łatwe, spółka musiała rozpocząć działalność od wyposażenia w niezbędne środki transportu morskiego. Dzisiaj dzięki pasji, bezkompromisowej postawie i rzetelnej pracy Laureata spółka dysponuje 6. kutrami pilotowymi w Szczecinie i Świnoujściu oraz pięknym budynkiem stacji pilotowej przy ul. Światowida w Szczecinie. Łącznie w Szczecinie i Świnoujściu pracuje ponad 80 osób, w tym 43 pilotów morskich i około 40 osób personelu pomocniczego.