Wydział Nawigacyjny

Złożony w programie COST międzynarodowy projekt pt. "A pan-European Network for Marine Renewable Energy with a focus on Wave Energy" uzyskał aprobatę realizacji. Jest to akcja sieciująca, która łączy ponad 100 uczestników z 25 krajów.

Celem działania jest stworzenie podwalin pod wspólne międzynarodowe projekty oraz ustalenie kierunków finansowania badań przez KE w zakresie morskiej energetyki odnawialnej ze szczególnym uwzględnieniem energii fal morskich. W szczególności działania te będą związane z pracami grup roboczych, konferencjami, szkoleniami oraz upowszechnianiem wiedzy. Koordynatorem projektu jest Dr. ir. Vicky Stratigaki z belgijskiego Ghent University. Sieć na etapie składania wniosku liczyła 112 wnioskodawców. Polskę reprezentują 3 jednostki, w tym Akademia Morska w Szczecinie.

Miejmy nadzieje, iż realizacja wymienionej akcji COST przyczyni się do upowszechnienia wykorzystania mórz i oceanów jako praktycznie niewykorzystanego źródła energii, które pomimo swojego ogromnego potencjału jest jak dotychczas praktycznie okiełznane.

Osoby zainteresowane współpracą w wyżej wymienionym zakresie, proszone są o kontakt z koordynatorem projektu w AM:
Leszek Chybowski, Instytut eksploatacji Siłowni Okrętowych, Wydział Mechaniczny, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. +48 91 480 9412.